niedziela, 3 listopada 2013

Jak wybrać fotografa ślubnego?

To pytanie często zadają sobie Młode Pary szukając fotografa na swój ślub.
Aby ułatwić wybór, usługę fotograficzną warto rozpatrywać w dwóch aspektach.
Po pierwsze, pozowanie do zdjęć jest dla nas na tyle ważne, że warto w tym dniu spędzać czas w miłym towarzystwie. Po drugie, zdjęcia, które są najważniejszą pamiątką ślubną powinny się nam podobać.
Duży wybór fotografów, często niejasne warunki umowy oraz ograniczony budżet nie ułatwiają wyboru. Musimy jednak pamiętać, że cena usługi nie zawsze idzie w parze z jakością, więc zanim dokonamy wyboru powinniśmy zapoznać się z dorobkiem usługodawcy. Po obejrzeniu albumów kilku autorów, dokonanie wyboru z pewnością będzie łatwiejsze.

Najczęściej zadawane pytania:


Kiedy i gdzie szukać fotografa ?

Im wcześniej zaczniemy szukać i dokonamy rezerwacji, tym lepsze oferty będziemy mieli później do wyboru. Średnio terminy rezerwowane są na 6-8 miesięcy przed planowaną datą ślubu, ale zdarza się również, że nawet 2 lata wcześniej.
Oczywiście nie zawsze długi termin rezerwacji świadczy o tym, że mamy do czynienia z człowiekiem niezastąpionym więc nie ma co panikować.
Większość osób szuka wśród znajomych, czyli z poleceń. To bardzo dobry sposób. Pamiętajmy jednak, że gusta i oczekiwania są różne, dlatego podstawą naszych poszukiwań musi być wgląd do portfolio. Taka okazja zdarza się np. na targach ślubnych (zwykle organizowanych raz w roku) oraz na różnych portalach internetowych np. www.fotograf-wesele.pl czy www.planujemywesele.pl

… a może wujek albo któryś z gości zrobi nam zdjęcia ?

Możecie pomyśleć: "zaoszczędzimy 1000 zł albo więcej, bo przecież wujek robi ładne zdjęcia. W dodatku nikt obcy nie będzie się kręcił na naszym ślubie..." . Na szczęście większość par dochodzi do wniosku, że jednak nie jest to dobre rozwiązanie - dlaczego ?
Ponieważ gość na weselu przede wszystkim ma się bawić, rozmawiać, tańczyć, brać udział w zabawach. Nie „katujmy” wujków i gości dodatkowym obowiązkiem.
Zawodowy fotograf to zupełnie inna jakość, doświadczenie i ciężka praca, którą mamy prawo egzekwować, a poza tym każdy fotograf ślubny musi mieć ważną licencję z kurii na fotografowanie na terenach obiektów sakralnych. Księża wymagają jej coraz częściej.

Dlaczego tak drogo?

Ceny za usługi fotograficzne są bardzo zróżnicowane. W niej zawarte jest nie tylko wykonanie zdjęć, ale także poświęcony czas i doświadczenie oraz gwarancja dobrze wykonanej usługi nowoczesnym sprzętem fotograficznym. Oczywiście nawet najlepszy sprzęt może ulec uszkodzeniu, ale każdy szanujący się fotograf zawsze posiada ze sobą zapasowy.
Czasami trudno jest porównać oferty fotografów, gdyż operują oni różnymi pakietami usług.
Jedni zakładają plener w czasie wesela, inni w zupełnie inny dzień. Część zamyka usługę dwiema płytami CD/DVD ze zdjęciami, a inni, oprócz tego, przygotowują bardzo pracochłonne foto-księgi.
Dlatego warto na początku przyjąć sobie założenia usługi jaką chcemy otrzymać, spisać to bardzo szczegółowo i prosić fotografa o dokładną jej wycenę.

Warto wziąć pod uwagę:

- ile godzin fotograf będzie wykonywał zdjęcia, w jakich momentach, czy z dodatkowym plenerem?
- czy będzie jeden fotograf czy dwóch?
- czy dostaniemy wszystkie zdjęcia na CD/DVD w oryginalnej rozdzielczości (w jakiej oprawie graficznej będą płyty)?
- jakie i ile albumów otrzymamy?
Trzeba zastanowić się, czy oszczędzając 200-300zł na dodatkowej usłudze, będziemy zadowoleni? Może nie warto na tym oszczędzać? W końcu to pamiątka na całe życie, a zdjęcia mają nam przypominać ten uroczysty dzień.

Plener w dniu ślubu, czy w inny dzień?

Jeżeli nas nie stać na inne rozwiązanie i robimy zdjęcia, bo musimy, to wybór pleneru w dniu ślubu jest mało wygodnym i nie polecanym rozwiązaniem. Dlaczego ?
Wprowadza nerwowość w imprezę weselną, gdyż jest czymś dodatkowym co ma para młoda "na głowie". Uzależnia nas od pogody - co w sytuacji, gdy pada deszcz? Zwykle po godzinie w kościele oraz kolejnych dwóch na sali tanecznej, Młoda Para nie wygląda już tak promiennie, a pośpiech fotografa zwykle odbija się na jakości. Nie mamy wyboru co do pory dnia oraz miejsca, w którym ma się odbyć plener. Zdecydowanie lepiej umówić się na plener w innym, dogodnym terminie.


Jak odróżnić fachowca od laika ?

Fotograf z doświadczeniem ma bogate portfolio, a każdemu trafią się w końcu dobre zdjęcia. Dlatego warto przed samym podpisaniem umowy wykonać kilka czynności i zwrócić uwagę na pewne szczegóły:
•    poprośmy fotografa o pokazanie zdjęć z ostatniej, wykonanej przez niego sesji
•    zapytajmy fotografa o sprzęt, którego używa. Nie jest to może najważniejsze (liczy się doświadczenie), ale z pewnością odgrywa rolę odnośnie jakości fotografii(odwzorowanie kolorów, duża rozdzielczość) …jeżeli fotograf zamierza robić Wam zdjęcia aparatem typu kompakt, to nie traćmy czasu na jego ofertę.
•    zapytajmy o licencję z kurii do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych (brak jej może spowodować nie dopuszczenie fotografa do wykonania usługi w kościele)

Czy warto podpisywać umowę ?

Oczywiście, że warto, zawsze ją podpisujmy.
Ona chroni nas oraz fotografa. Pozwoli dokładnie omówić wszystkie aspekty współpracy, zachować cenę, wymusić na fotografie staranne wykonanie usługi.
Przypomnijmy się fotografowi tydzień przed ślubem/weselem. Jeżeli okaże się, że wprowadziliśmy jakieś zmiany z ceremonii ślubnej, o których nie poinformowaliśmy fotografa np. chcemy sfotografować przygotowania do ślubu.
Fotograf to Twój partner, traktuj go poważnie, on odwzajemni się tym samym.
W dniu podpisywania umowy podziel zapłatę na dwie części, zaliczkę i zapłatę ostateczną.
Zaliczka daje gwarancję rezerwacji terminu u fotografa, druga część niech będzie płatna dopiero po otrzymaniu wszystkich elementów oferty spisanej w umowie.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Parom Młodym 
w dokonaniu wyboru.

Pozdrawiam,
Wasz fotograf ślubnyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz